V PRAXI

Filmově-výchovný program pro děti ve věku 3–6 let

Vrstevnická a otevřená atmosféra

V Cinemini mezi dětmi vytváříme vrstevnickou a otevřenou atmosféru, ve které mohou nad filmy přemýšlet samostatně a bez ostychu. Vnímáme jako důležité, aby se děti v bezpečném prostředí naučily přemýšlet nad audiovizuálními díly, se kterými přichází do interakce na denní bázi. Snažíme se o to, aby si děti zvykly o filmech mluvit a formulovat své vlastní názory.

Zkušený lektor, diskuze a různorodé filmy

Pod vedením zkušeného lektora dětem promítneme několik krátkých filmů, které byly pro Cinemini speciálně vytipovány. Tyto filmy jsou různorodé svou délkou, technikou a formou, stejně jako svým vizuálem i původem,  aby měly děti možnost objevit pestrou paletu kultur i způsobů filmových zpracování. Po každém filmu mezi dětmi a lektorem i mezi dětmi navzájem iniciujeme diskusi o jejich dojmech, pocitech, myšlenkách a názorech.

Speciálně vyvinuté aktivity

Při aktivitách, které po diskuzi následují, pracujeme s dětských entuziasmem a snažíme se v dětech udržet rezonující zážitek z filmu. Ať už jde o kreslení, vyrábění nebo pohybové aktivity, cílem těchto doprovodných aktivit je prohloubit dětskému diváku zážitek z filmu. Každá aktivita je totiž navržena na míru právě shlédnutému filmu. Věříme totiž, že nejde primárně o to film pochopit, ale především o to ho prožít.

V čem je koncept Cinemini unikátní

Promítání filmu může probíhat na škole či v kině, přičemž podmínkou projektu je metodická práce s dětmi. Neočekává se pouze pasivní promítání filmů, ale vždy je nutné i po projekci s filmem dále pracovat. Oproti řadě jiných evropských projektů nabízí Cinemini volnost pro lektora, který může aktivity měnit a doplňovat. Tím stojí v opozici k ostatním projektům filmové výchovy, typicky určených pro starší věkové skupiny, ve kterých se očekává až rigidní dodržování všech pravidel. 

Cinemini je otevřen svým know how i přístupností filmů, které každý rodič či dětská skupina může získat a přizpůsobit pro sebe. Projekt se nesoustředí pouze na konkrétní práci s dětmi či lektory, ale také na  systémový rozvoj, přináší otevřené know-how, které přímo ověřuje v praxi, ale zároveň dále rozvíjí  mezinárodní znalosti a poznatky, které otevírá společnosti.

Místa konání Cinemini

Program Cinemini má svou hlavní základnu v Kině Kavalírka (Plzeňská 210, Praha 5). Rádi se za vámi ale vydáme na výlet do Vaší školky nebo Vašeho města. Ozvěte se nám na email radka@kinokavalirka.cz a domluvíme se.

Jsem rodič

Zaujal Vás projekt Cinemini a rádi byste ho se svým dítětem zažili? Přijďte s dětmi k nám do Kina Kavalírka (Plzeňská 210, Praha 5) na program, který povede jeden z našich zkušených lektorů. S dětmi mohou jako doprovod přijít rodiče, babičky, dědečkové, nebo jejich vychovatelé. Celý program má délku 1,5 hodiny, a to včetně promítaných filmů a doprovodných aktivit. Míra zapojení závisí pouze na Vás, oceníme však, když budete po ruce s obtížnějšími kreativními či pohybovými aktivitami.

Sledujte webové stránky projektu Cinemini nebo program Kina Kavalírka a přijďte nás do kina s dětmi na speciální program Cinemini navštívit.

Pokud nechcete, aby Vám akce Cinemini utekly, přihlaste se k našemu newsletteru a dozvíte se o plánovaném programu mezi prvními.

Těšíme se na vás.

Jsem učitel*ka

Učíte ve školce nebo vedete kroužky pro děti? Zařaďte do své výuky či kroužku projekt Cinemini. Celý program má délku 1,5 hodiny, a to včetně promítaných filmů a doprovodných aktivit. Program je vhodný pro maximálně 20 dětí, abychom dosáhli maximální interakce a osobního přístupu ke každému dítěti. Po domluvě lze však délku trvání programu i jeho kapacitu uzpůsobit Vašim potřebám a představám. Pro školky rovněž nabízíme možnost navazujících setkání, kdy dětem představíme další filmy a aktivity Cinemini.

Program Cinemini po domluvě probíhá v Kině Kavalírka (Plzeňská 210, Praha 5). Pokud nejste z Prahy, ozvěte se nám a pomůžeme Vám program naplánovat ve Vašem městě nebo Vaší instituci. 

Prosím, pokud máte zájem o program, obraťte se na koordinátorku projektu Adélu Lachoutovou: edukace@krutonfilm.cz.