Filmově-výchovný program pro děti ve věku 3–6 let

O projektu

Cinemini je světově unikátní projekt filmové výchovy pro předškoláky ve věku 3-6 let. Představuje kombinaci krátkých netradičně pojatých filmů (počátky kinematografie, současná animace, experimentální filmy)
a speciálně vyvinutých aktivit, které podpoří dětskou imaginaci a umocní jejich zážitek z filmu. 

 

Děti se v rámci Cinemini učí přemýšlet nad audiovizuálními díly a pojmenovávat pocity a dojmy, které v nich filmy vyvolávají. Zároveň aktivně rozvíjejí kreativitu při praktických úkolech.

O projektu

Filmy

Putování štětcem a tuší

Z kousku jídla v ptačím zobáku se stává člověk putující krajinou čtyř významných obrazů z dějin čínského umění. Jako tvor, který byl stvořen z barev a tvarů, na sebe následně začíná brát další rozličné podoby – z člověka se mění v ptáka i strom. Putování má totiž jiný význam, pokud o něm přemýšlíme v kontextu animace: Nejde ani tak o přesun z jednoho místa na druhé, ale spíše o proměnu věcí z jedné na druhou.

režie
Annlin Chao
země
Tchaj-wan
rok
2017
Děvčátko a její kočka

Krása momentu blízkosti s kočkou. Ta její srst, její vrnění, její vousky! Kočky jsou ale svéhlavá stvoření. Možná, že když je budete chtít nalákat na nějaké jídlo, budete muset strpět i jejich zadek před obličejem! Jeden z prvních filmů historie kinematografie, natočený bratry Lumièrovými, kteří před kameru přenesli střípek ze soukromého života.

režie
Louis Lumière
země
Francie
rok
1900
Malý Cousteau

Pokud jste něčím posedlí, začnete to vidět všude. To je případ i malého chlapce v tomto animovaném filmu, který miluje filmaře a mořského badatele Jacquese Cousteaua. A protože v nedalekém kině žádný jeho film nehrají a zima v jeho rodném městě nemá s Cousteauovým světem nic společného, vydává se za ním na cestu. Určitě to musí být někdo, kdo žije společně s velkou chobotnicí, kterou chlapec viděl na filmovém plakátu…

režie
Jakub Kouřil
země
Česko
rok
2014

FILMY V CINEMINI

V repertoáru Cinemini máme pečlivě vybrané filmy, které pracují s různorodým vizuálem či technikou a pochází z odlišných světových produkcí a kultur. Nejedná se vždy jen o snímky narativní, převážnou část naopak tvoří ty abstraktní či experimentální. Nad těmi děti o to spíše rády rozvíjí svou fantazii. 

Filmy v Cinemini

Jak to děláme

V Cinemini mezi dětmi vytváříme vrstevnickou a otevřenou atmosféru, ve které mohou nad filmy přemýšlet samostatně a bez ostychu. Vnímáme jako důležité, aby se děti v bezpečném prostředí naučily přemýšlet nad audiovizuálními díly, se kterými přichází do interakce na denní bázi.

Klademe důraz i na vzájemnou interakci dětí mezi sebou.

Cinemini v praxi
Za finanční podpory
Organizátor